Aktuelnosti
gradkulture.me
gradkulture.me
Više od 14 godina radnik je Ministarstva unutrašnjih poslova, u posebnoj jedinici policije kao i specijalnoj antiterorističkoj jedinici. Bio je inspektor u grupi protiv droge i krijumčarenja, komandir interventne jedinice u CB Nikšić, a posljednjih šest godina proveo je na mjestu starješine zamjenika komandira stanice policije Centra bezbjednosti Nikšić.
Sledeće četiri godine novi je Načelnik nikšićke službe Komunalne policije.
Razgovarali smo sa Novicom Milovićem.
Rad na terenu oblikuje vašu ličnost i karakter na neke potpuno drugačije načine a kada je to gotovo 15 godina terenskog rada u službi Ministarstva unutrašnjih poslova na različitim pozicijama onda je moja motivacija da preuzmem ovako odgovornu poziciju vrlo razumljiva.
Upoznat kroz praksu sa svim problemima sa kojima se svakodnevno suočavamo, imam vrlo jasnu viziju koje je rezove potrebno napraviti, koju strategiju primijeniti kako bi obezbijedili pravičan komunalni red i nadzor i na taj način pokazali građanima da njihove potrebe i problemi jesu prioritet rada Komunalne policije.
Posmatrajući autsajderski Nikšićane i njihove male i velike probleme u nedjelji koja je iza nas, jedan vrlo bučan se istakao.
Vrlo glasno i sa otvorenim negodovanjem, reagovali su nikšićki ugostitelji na ideju da bi se Odluka o radnom vremenu ugostiteljskih objekata (zimsko radno vrijeme do 23h) konačno morala i poštovati.
Imali ste i zajednički sastanak.
Kada je u pitanju radno vrijeme ugostiteljskih objekata u Nikšiću naša služba je napravila prvi korak a to je predlog usklađivanja i izmjena odluke o radnom vremenu koja da bi postala pravosnažna mora proći zakonsku proceduru.
Komunalna policija je jedina služba koja se u domenu svoje nadležnosti susreće sa stvarnim problemima na terenu i na osnovu njih formira svoje mišljenje i kreira predloge koji se razmatraju na sjednicama Skupštine Opštine Nikšić.
Želimo izbalansirati i naći najbolje moguće rješenje kojim će biti zadovoljni i ugostitelji i građani koji žive u najužem centru grada.
Za sada, do nove skupštinske odluke koja će biti donošena najvjerovatnije na prvoj Skupštinskoj sjednici u novoj godini, u februaru mjesecu, na snazi je staro zakonsko rješenje, po kome je definisano radno vrijeme ugostiteljskih objekata radnim danima do 23h odnosno vikendom do 24h za one objekte kojima se na osnovu pozitivnog mišljenja Komunalne policija izda dozvola da radno vrijeme mogu produžiti za jedan sat.
Zakon je precizan i nema mjesta dvosmislenom tumačenju. U 23h odnosno 24h ugostiteljski objekat mora biti ispražnjen jer nije muzika jedina buka koja remeti javni red i mir već i gosti koji se nalaze unutar lokala.
Sačekaćemo pravosnažnost nove odluke no jedno je sigurno niti će biti duplih aršina niti selektivne pravde. Zakon je jedan i jednak za sve.
Ljeto iza nas obilježila je čini mi se veća nego ikada buka koja je dopirala sa terasa objekata koji se nalaze u najužem centru grada i sa terasa smještenih u sporednim ulicama najužeg centra.
U kontinuitetu ćemo vrštiti komunalni nadzor i sprovoditi na terenu mjere i aktivnosti koje su u nadležnosti Komunalne policije. Kontrolisaćemo bez presjedana i izuzetka poštovanje odluke o radnom vremenu i stepen dozvoljene buke u ugostiteljskim objektima a kada utvrdimo nepravilnosti slučajeve dalje procesuirati ka nadležnim inspekcijskim organima.
Najbolje ćemo zaštititi građane ukoliko posao budemo obavljali profesionalno i odgovorno.
Zakon o zaštiti od buke sadrži instrumente i metode mjerenja buke u životnoj sredini.
Da li se u ranijem periodu mjerila buka sa sigurnošću ne mogu tvrditi ali je to jedan od metoda kontrole koji ćemo koristiti u budućem radu.
Zakon o turizmu i ugostiteljstvu takođe nalaže da objekat u kome se emituje muzika ili izvodi zabavni program mora imati zvučnu izolaciju kojom se obezbjeđuje da nivo buke izvan objekta ne smije preći propisanu graničnu vrijednost od 65 dB (decibela). Odredbe ovog zakona nalažu da i uređaji preko kojih se emituje muzika moraju imati instaliran limitator jačine zvuka a u skladu sa ovim zakonom limitatore jačine mora imati i elektroakustička oprema (instrumenti,pojačala,zvučnici) koja se koristi prilikom izvođenja muzičkog programa uživo.
Pa shodno svemu ovome, logično je da zaključimo kako ni upotreba opreme kao što su mikrofoni, zvučnici, pojačala i slično, izvan objekta, tj.na ljetnjim terasama nije dozvoljena.
Posebne uređaje za mjerenje buke-fonometre posjedujemo, no u planu su i novi koji će dodatno olakšati rad prilikom vršenja nadzora, naručito u ljetnjim mjesecima kada intenzitet zna preći dozvoljenu granicu a odlučni smo da svako kršenje dobije zasluženu sankciju.
Novčana kazna u ovom slučaju je zaista rigorozna i kreće se u rasponu od 2000-20000 eura.
Ugostiteljski objekti koji se nalaze u stambeno-poslovnim zgradama, ne mogu ostvariti pravo na produženo radno vrijeme. S tim u skladu, ovi objekti pružanje ugostiteljskih usluga će bez izuzetka morati da ograniče na termin do 23h.
Ugostitelji su dužni da oslobode trotoar za prolaz pješaka, osoba sa invaliditetom, majki sa kolicima u rastojanju od minimum 1,60m.
U principu, ovaj propis se poštuje, no kao i u svim drugim oblastima postoje problemi. Prvenstveno mislim na objekte koji postoje dugi niz godina, koji su svoje prolaze definisali na neke druge načine i sada je vrlo teško uhvatiti se u koštac sa prilično starim rješenjima. Najbitnije je da u radu pravimo što manje kompromisa, da nam zakon a ne improvizacija određuje svako dalje djelovanje a rješavanje problema koji se povlače iz godine u godinu i nikako ne nalaze svoj epilog nažalost jesmo naslijedili pa se i sa njima moramo boriti na najbolji način koji poznajemo.
Da, upravo tako. U toku je akcija „Trotoar“ koju će služba Komunalne policije sprovoditi trideset narednih dana sa ciljem da saobraćajnu kulturu i saobraćajnu bezbjednost podignemo na veći novo. Nesmetano kretanje pješaka trotoarima je nekada praktično onemogućeno i tome zaista želimo stati na kraj.
Jako nam je bitno da povećamo povjerenje građana u rad Komunalne policije zato privilegovanih tokom akcije neće biti.
Kazna za nepropisno parkiranje iznosiće 50eura, dok će kazna za takozvano koso parkiranje biti 10eura.
Da li postoji telefonska linija putem koje građani 24h dnevno mogu prijaviti buku ili druga kršenja propisa?
Postoji telefonska linija, mobilni broj na koji građani u svakom momentu mogu prijaviti buku ili određeno kršenje.
Dio nove strategije koju ćemo realizovati u narednom periodu sadrži i plan formiranja dežurne službe Komunalne policije koja će raditi u tri smjene, dakle 24h i biti svojevrsni call centar, tj.servis građanima, koji žele podnijeti prijavu za određeno kršenje zakona. Dežurna služba će primati prijave građana i upućivati ekipe na teren koje će dalje postupati po svojoj dužnosti.
Kada se oformi dežurna služba, svakodnevno ćemo obavještavati javnost o rezultatima rada.
O svim odlukama koje se donose na novou službe a tiču se zaštite građana i prava da budu informisani, uredno obavještavamo javnost saopštenjima koje upućujemo medijima.
Komunalna policija jeste servis koji je 100% u službi građana pa shodno tome otvorenost i komunikacija moraju biti apsolutne, maksimalne.
Svi moramo pružiti svoj maksimum. Potrebno je da stvorimo sinergiju u kojoj će službe koje su u funkciji građana obavljati svoj posao savjesno i odgovorno a građanin poštovati zakon koji i postoji da bi njegovo svakodnevno funkcionisanje i funkcionisanje države u cjelini bilo optimalno. Sve dok postoji disbalans, odsustvo odgovornosti i djelovanje koje na bilo koji način narušava moralne i formalne vrijednosne okvire, ne možemo govoriti o kulturi življenja kakvu u svom gradu želimo.
Uvijek postoje propusti. Kampanjama koje sprovodimo i koje ćemo sprovoditi u budućnosti želimo stvoriti okvire u kojima će funkcionisati informisani građani, građani kojima su jasna pravila i građani koji poštuju pravila. Nije nam cilj poslušan građanin već individua koja je odgovorna i sa kojom zajedno kreiramo bolju i perspektivniju kulturu grada u kome smo se rodili i u kome gradimo budućnost našoj djeci.
Hajdemo da ta budućnost bude najbolja koju možemo da im pružimo.
Biljana Kecojević
Grad kulture
email: grad.kulturenk@gmail.com
tel: +382 67 415 794