Aktuelnosti
gradkulture.me
gradkulture.me
U organizaciji Fakulteta za crnogorski jezik i književnost – Cetinje i Društva prijatelja i poštovalaca Nikšića, promovisana knjiga „Marksizam i književna kritika“ Terija Ingltona, engleskog teoretičara književnosti i kulture.
Teri Inglton, književni kritičar i angažovani intelektualac u zanimljivom štivu „Marksizam i književna kritika“ kroz četiri cjeline: Književnost i istorija, Forma i sadržaj, Pisac i angažovanost i Autor kao proizvođač, obrazlaže koleraciju književnih djela i društvenog poretka. Marksistička kritika može se primijeniti na književnost, uopšte na umjetnost analizom društva, ekonomije i politike.
„Autor ističe da marksistička kritika čini dio šireg okvira teorijske analize sa ciljem razumijevanja ideologija. Razmjeti ideologiju – a to znači razumjeti ideje, vrijednosti i osjećanja preko kojih ljudi doživljavaju svoja društva u različitim vremenima- i uz saznanje da su neke od tih ideja, vrijednsoti, emocija dostupne samo književnosti. Autor kaže: „Ramumjeti ideologiju znači razumjeti prošlost i sadašnjost na dubljem nivou – a takvo razumijevanje doprinosi našem oslobođenju“.
Umjetnost je za marksizam dio nadgradnje, znači, dio ideologije društva tako da razumijevanje književnosti u tom slučaju znači razumijevanje ukupnog društvenog procesa čiji je ona dio.
Naglašena je teza da teorija istorije, na neki način, odbacuje ideju da umjetnost sama po sebi može promijeniti tok istorije. A sa druge strane i marksistička kritička misao jednako naglašava ulogu umjetnosti koja bitiše kao potpuno aktivan konzistent u takvom jednom dijalektičkom procesu. Autor se bavi važnim pitanjima tako da navodi stavove iz stvarnog bistvovanja, u kalendarsko hronološkom smislu, marksističkih predstavnika književne kritike. Takođe ih upoređuje sa stavovima koji su uslijedili kasnije 70-ih i 80-ih godina u Evropi“, kazala je, uz ostalo, prof. dr Jasmina Nikčević.
Na osnovu djela socrealističke i realističke književnosti savremeni čitaoci mogu rekonstruisati tadašnju društveno političku klimu. Literatura, koju su proizvele okolnosti,u novom čitanju, može biti interesantna za nove generacije, koje nijesu stasavale na tekovinama narodnooslobodilačke borbe i kojima nije bliska tematika II svjetskog rata, smatra Dragana Erjavšek, književna kritičarka i novinarka „Pobjede“.
„Rađanje socrealiste, čovjeka – stvaraoca, koji se suočava sa stvarnošću simbolički može da se dovede u vezu sa onim što je Teri Inglton pokušavao da kaže u ovoj knjizi. On ukazuje na to da stvarnost koja se dešavala uvijek nudi neke naznake za ubuduće i da književnost bazira na ideologiji ne mora da bude uvijek skrajnuta, da nema svoju vanvremensku vrijednost, jer čitajući poeziju Radovana Zogovića, najizrazitijeg predstavnika socrealizma na prostoru Jugoslavije, koji je stvarao iz ideologije i zastupao jednu stranu ali otvorenih očiju vidio i drugu i te kako smo svjesni toga“
Moderatorka Andrijana Mijušković, profesorica u Gimnaziji “Stojan Cerović” razgovarala je i sa prevodiocem knjige Goranom Drinčićem, profesorom na Fakultetu za crnogorski jezik i književnost, koji je naglasio poteškoće sa kojima se suočavao tokom 12-mjesečnog prevođenja ovog djela u čijem je fokusu marksistička književnost, odnosno namjera da se razumije ideologija.
“Proces prevođenja ovog djela po malo je utopijski po svojoj prirodi, iz razloga kada uđete dublje u teoriju prevođenja, dođete do toga da je teško naći savršen prevod za razliku od klasičnih djela. Doduše, to je i zanimljiv posao, veoma dinamičan i podrazumijeva poznavanje ne samo jezika već i kulture koja je prati. Zato kažem da je po malo utopijski,nezahvalan ali i intrigantan i zanimljiv posao”, naglasio je Drinčić.
Knjiga “Marksizam i književna kritika” Terija Ingltona objavljena je u okviru Biblioteke Ars poetika, Fakulteta za crnogorski jezik i književnost – Cetinje.
Izvor: rtnk.me
email: grad.kulturenk@gmail.com
tel: +382 67 415 794